Projekt ogrodu na osiedlu domów jednorodzinnych

Model ogrodu

Działka o małych rozmiarach jednak dużej ilości funkcji jaką ma pełnić. Użytkownicy potrzebują miejsca do wypoczynku dla dorosłych oraz dzieci, zakątka gospodarczego na własne uprawy i przechowywanie narzędzi i sprzętów ogrodniczych. Ogród ma być otwartym przedłużeniem domu, dlatego należy ukryć się od spojrzeń sąsiadów. Jednak przede wszystkim, co tu dużo mówić,  ma być przytulnie i po prostu PIĘKNIE!

 

DATA WYKONANIA:
2016 r.

LOKALIZACJA:
Olkusz (woj.małopolskie)

POWIERZCHNIA DO ZAPROJEKTOWANIA:
ok.524,5 m.kw.

 

STAN OBECNY:
Ogród zlokalizowany jest w zabudowie szeregowej, znajduje się w nim kilka dużych drzew i krzewów (są to głównie żywotniki i drzewa owocowe). Teren bez różnic wysokośœci.

 

GŁÓWNE ZAŁOŻENIA PROJEKTOWE:
– uporządkowanie przedogródka
– pozostawienie możliwoœści wjazdu 1-2 samochodów – obok domu
– pozostawienie miejsca na rozłożenie basenu dziecięcego lub trampoliny
– zaaranżowanie miejsca na piaskownicę
– zaaranżowanie miejsca na warzywnik
– urozmaicenie betonowego ogrodzenia w ogrodzie za domem
– osłonięcie się wzdłuż bocznych granic działki od sąsiadów

 

OPIS PROJEKTU:
Przed domem pozostawienie istniejących dużych drzew, żywopłot zimozielony osłania przedogródek od ciekawych spojrzeń przechodniów.
Za nim uporządkowana roœlinnośœć cieniolubna,zamknięta w rabatach, które otaczają trawnik. Główną atrakcją jest tutaj magnolia rosnąca  pośœrodku trawnika.
Ogród za domem został podzielony na kilka mniejszych wnętrz, co nadało mu przytulnego charakteru. Do wydzielenia wnętrz posłużyła nam pergola oraz śœredniej wysokoœci strzyżone żywopłoty.
Znajdziemy tutaj miejsce dla najmłodszych, a także strefę gospodarczą dla aktywnych użytkowników ogrodu (w dwóch miejscach: przy domu – jako miejsce przechowywania narzędzi w domku oraz przy ogrodzeniu – jako warzywnik).
Przy altanie, ukryty za rabatą z traw ozdobnych, mały „zielony pokój” – gdzie w cieniu drzew można odbyć poobiednią drzemkę na leżaku lub poczytać książkę.
Duży trawnik przed domem pozwoli najmłodszym na zabawę w basenie w upalne dni lub grę w piłkę. Rabaty z wyższymi,szybkorosnącymi krzewami, wokół trawnika przysłonią od sąsiadów.

rzut z góry - projekt ogrodu Olkusz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Projekt ogrodu na osiedlu domów jednorodzinnych
5 (100%) z 1 głosujących

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *