rododendron

Zgłęb swoją pasję z ofertą sklepu ogrodniczego - Rododendrony, Różaneczniki i Sadzonki

Ogrodnicy mają wiele możliwości do wyboru wśród odmian ów, które chętnie dostosują się do zmiennych gustów ozdobnych. Sklep internetowy ogrodniczy produkuje szeroką gamę produktów rododendronowych w czytaj więcej »

maliny

Maliny i jeżyny-czy ich uprawa jest trudna?

Maliny i jeżyny są roślinami, rosnącymi w postaci krzewów. Warto na wstępie zaznaczyć, że malina jest rodzajem jeżyny, określanej również jako ożyna, ostrężyna, należącej do grupy rośli różowatych. M czytaj więcej »

 

Maliny i jeżyny-czy ich uprawa jest trudna?

Maliny i jeżyny są roślinami, rosnącymi w postaci krzewów. Warto na wstępie zaznaczyć, że malina jest rodzajem jeżyny, określanej również jako ożyna, ostrężyna, należącej do grupy rośli różowatych. Malina jest jednym z gatunków tej grupy roślin, cechującą się dużymi, słodkimi owocami, wymagającą w uprawie. Malina oraz jeżyna należą do roślin szybko rozkrzewiających się, a większość ich odmian posiada kolce. Duszą roślinność, uprawianą obok i charakteryzują się szybkim, obfitym pnięciem, dlatego ich uprawa wymaga doświadczenia oraz zaangażowania.

Sadzonki malin i jeżyn-kiedy i gdzie sadzimy?

Sadzonki HTTPS://www.podkarpackiesady.pl/25-maliny-i-jezyny maliny to najczęściej karpy, przystosowane do wysadzenia do gruntu w okresie wczesnej wiosny lub późnej jesieni. Częściej praktykowane jest sadzenie wczesną wiosną, aby zwiększyć szanse roślin na przetrwanie. maliny oraz jeżyny sadzone powinny być w glebie próchniczej o kwaśnym pH, doskonale wchłaniającej wilgoć (nie na terenie zalewowym). Krzewy malin i jeżyn wymagają obfitego podlewania. O ile malina poradzi sobie na stanowisku półcienistym, o tyle jeżyna wymaga stanowiska słonecznego. Owoce obydwu są słodkie i okazałe i warto zadbać o owocowanie raz w ciągu sezonu. Drugie owocowanie może nie być tak liczne i obfitujące w słodkie owoce. Sadzimy je w odległości co najmniej 2 metrów pomiędzy pojedynczymi krzewami, umożliwiając im wzrost. Głębokość sadzenia powinna być około 2-3 cm większa od matecznika.

Krzak maliny i krzak jeżyny-jak pielęgnować uprawę?

Krzaki maliny i jeżyny szybko rosną i rozkrzewiają się, dlatego młodą roślinę należy przyciąć do około 150-200 cm wysokości, a następnie corocznie usuwać wiotkie, suche pędy. Ważnym zabiegiem jest ściółkowanie, które należy wykonywać za pomocą kory sosnowej, igliwia lub liści dębu. Ściółka zapewni dostateczną wilgotność oraz ochroni rośliny przed bezpośrednim kontaktem z chwastami. Krzewy malin i jeżyn należy często i obficie podlewać, jednak uważając, by nie doprowadzić do gnicia korzenia. Wśród popularnych odmian znajdują się takie, które wykazują odporność na gnicie. Rośliny wymagają nawożenia. Młode pędy wiosną nawozić nalezy saletrą azotową, starsze mieszanką mineralną.

Maliny cena i odmiany

Uprawa jeżyn oraz malin dedykowana jest dla doświadczonych ogrodników przede wszystkim ze względu na ryzyko szybkiego rozkrzewienia się roślin oraz ekspansji okolicznego terenu oraz duszenia roślin, znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie. Dodatkowym utrudnieniem są kolce roślin. Wśród odmian malin oraz jeżyn dostępne są maliny i jeżyny bezkolcowe, odpowiednie szczególnie w ogrodach, w których bawią się dzieci. Przykładem odmiany bezkolcowej krzewu maliny jest gatunek Orkan. Wśród dostępnych odmian znajdują się gatunki mrozoodporne, owocujące wcześnie oraz późno oraz odmiany ozdobne, cechujące się nietypową kolorystyką owoców. Zainteresowaniem cieszą się maliny z odmiany o żółtych, czarnych oraz fioletowych owocach. Cena sadzonek malin jest zróżnicowana, oscyluje w granicach kilkunastu złotych, zależna jest od odmiany. Wśród krzewów malin wyróżniamy odmiany rodzime oraz importowane.

Artykuły powiązane